Inktober 2024 – Říjnová výzva, kterou nesmíš propásnout

Zdroj: https://inktober.com/rules

Otázka na úvod: Jak dobře znáš Inktober?

Málo nebo Vůbec?

Super, tak se neboj. Ještě než se pustíme do samotného odhalování „magických ingrediencí“ letošního Inktoberu 2024, řeknu ti, kdy a jak Inktober vznikl a co to vlastně je. Zároveň ti odpovím na tvé nejniternější otázky ohledně této výzvy.

Velmi dobře? Půl na půl?

Pokud už Inktober znáš tak dobře jako své boty, příliš neváhej a popojeď rovnou dolů, kde najdeš pod obrázkem letošní zadání v češtině. Kouknout můžeš i na originální Inktober list v angličtině zde: Inktober 2024.

Pokud však trochu váháš, jestli by ti přeci jen něco neuniklo, mrkni se mnou na celý článek, který právě začíná.

Tak paráda. Jdeme na to.

Co je to ten Inktober?

Inktober je pravidelná měsíční umělecká výzva, kterou úplně původně vymyslel americký umělec, tvůrce komiksových povídek, ilustrátor a animátor Jake Parker. Ten se v roce 2009 rozhodl, že se chce, jako každý jiný, co nejvíce zdokonalit v kresbě, a tak každý jeden den v měsíci nasdílel na sociální síť jeden obrázek na různé téma.

Jelikož se jeho nápad s pravidelnou kresbou stal záhy celosvětově oblíbeným a populárním napříč umělci, stala se z Inktoberu každoroční říjnová tradice, která má jednoduchá a jasná pravidla a může se jí zúčastnit úplně každý, kdo má chuť se pustit do tvoření a touhu zdokonalit se v kresbě.

Od roku 2016 se každoročně odhalují v září nová témata na aktuální rok, která se postupně doplňují o další kreativní varianty vymýšlené již samotnými umělci z celého světa. Můžeme se tak dnes už setkat třeba se Stilltoberem, Peachtoberem, Nonsensetoberem a dalšími povedenými alternativami Inktoberu.

Originální výzva byla určena primárně ilustrátorům, kteří kreslí pomocí černého inkoustu na bílý papír, proto i dnes většina ilustrací bývá prezentována v černobílé variantě.

Pravidla hry

Pravidla Inktoberu jsou velmi jednoduchá.

Každý den v měsíci říjnu nakreslíš obrázek na zadané téma vyhlášené Inktoberem každoročně měsíc dopředu a nasdílíš jej na sociálních sítích pod hashtagy: #inktober#inktober2024. Tím se jednak k tobě na profil mohou dostat nové tváře, které ilustrace baví, a zároveň můžeš získat i velmi rychle skvělou zpětnou vazbu na tvé pravidelné výtvory.

Díla se tedy nikam neposílají, stačí je jen nasdílet na svůj profil, ideálně na Instagramu nebo TikToku a uvést jeden z používaných hashtagů pro větší dosah.

Výzva nebo soutěž?

Inktober není soutěž o to, kdo je nejlepším kreslířem či tvůrcem.

Je třeba si uvědomit, že každý stojíme v jiném bodě, co se týče našich tvůrčích znalostí a dovedností, a každý pracujeme s jinými tvůrčími nástroji.

Inktober je vytvořen primárně za účelem zábavy a hlavně jako výzva k tomu si pravidelně protáhnout ruce a zjistit, co jsme schopni za jeden měsíc díky pravidelnému cvičení pěkného vytvořit. Slouží také jako výzva k tomu co nejvíce podpořit ostatní tvůrce, kteří se do výzvy pustí ve stejný čas.

Kdy se začíná a kdy končí?

První dílo můžeš publikovat společně s ostatními tvůrci 1. října a poslední dílo 31. října o půlnoci.

Samozřejmě se počítá s tím, že každá země se nachází v jiném časovém pásmu, a tak v případě, že nestíháš, můžeš se i malinko opozdit.

Co když nestíhám tvořit, nebo publikovat, pravidelně?

Ačkoli je výzva navrhnuta tak, aby se ilustrátoři snažili kreslit každý den v měsíci, neznamená to, že když do výzvy vstoupíš později, už nemáš šanci se zúčastnit.

Naopak.

Jsou ilustrátoři, kteří kreslí každý den, bez výjimky. Někdo kreslí ob den. Někomu vyhovuje nejvíc, když kreslí jen jeden obrázek týdně.

Důležité je udělat první krok a vybrat si den, kterým začneš. ☺️

Stejně tak si můžeš rozplánovat, které ilustrace zvárníš a které vynecháš. Nebo můžeš klidně spojit více zadaných slov do jednoho obrázku. Důležité je přidat se svými nápady ke kreativní komunitě, nebát se rozproudit svou fantazii, užít si chvilku relaxu a procvičit se v kresbě.

Práce umělců většinou kolují napříč Instagramem ještě i několik měsíců po ukončení výzvy.

Neboj se proto přidat do výzvy, i když pár dní kreslit nestíháš nebo kvůli dalším povinnostem nemáš čas svou práci publikovat. Ke svým sledujícím se tvá díla vždycky dostanou.

Co když nemám sociální sítě?

Pokud nemáš žádnou ze sociálních sítí, tak ti blahopřeji ke šťastnému a svobodnému životu 😀, a zároveň tě můžu ujistit, že i pro tebe je tahle výzva skvělá.

Můžeš se inspirovat zadáním a tvořit si ilustrace či kresby třeba během malé pauzy v práci nebo po zvonění (čti: o přestávce 😁, i když já, jako správná neposeda, vždycky kreslila i během hodiny) ve škole. Jde o to se co nejvíce procvičit v kresbě a své každodenní výzvy můžeš sdílet klidně jen se svými nejlepšími přáteli a členy rodiny. 🤗

Můžu kreslit ručně, digitálně nebo použít jinou škálu barev než je černá a bílá?

Ano.

Ačkoli je kreativní výzva původně zaměřená hlavně na kresbu inkoustem, tedy černobílou kresbu, jejím smyslem není omezovat nás, tvůrce, v používání jakýchkoli jiných nástrojů a barev. Naopak je tu Inktober výzva od toho, aby nás co nejvíce podpořila v tvorbě, ať už je každému blízký jakýkoli styl a pracuje s jakýmkoli kreslícím nástrojem.

Smyslem výzvy je akceptace různých obměn a variant a nejdůležitější motivací je čistá radost z tvorby, rozproudění kreativních myšlenek, zlepšení kreslících dovedností v čase a sdílení s dalšími tvůrci po světě. ☺️

Můžu kreslit témata z výzvy na přeskáčku?

Samozřejmě, limity nejsou žádné a můžeš si dělat, co se ti líbí. Jediné co nemůžeš (ale to ty víš), je kopírovat cizí práce podléhající autorským zákonům. Pokud si chceš změnit témata, vymýšlet další kreativní obměny nebo si vytvořit svůj vlastní list zadání s výzvami na měsíc, je čistě na tobě, jak si výzvu přizpůsobíš a nikdo ti určitě za to hlavu neutrhne, možná se naopak ještě inspiruje a pobaví.

Každopádně výhodou kreslení podle zadání v přichystaném pořadí je možnost postupného odhalování prací na dané téma od různých umělců z celého světa ve stejný den. A taky možnost užít si pocit těšení se na nové kreativní výtvory každé další dny s podobnou nedočkavostí a nadšením, jako máme při každoročním otvírání okýnek na vánočním kalendáři před Vánoci. 🤭

Inktober navíc rád i některá favoritní díla, která stihnou být viděna v termínu, prezentuje na svých stránkách pro inspiraci dalším uměleckým duším a jako návnadu pro další ročníky. Proto se zkus ideálně už letos zapojit do výzvy s ostatními a ukaž světu, jak kreativní máš nápady.

Zdroj: https://inktober.com/rules

Inktober 2024 – Témata na letošní rok v češtině:

Tak a teď konečně k těm letošním tématům.

Originální seznam zadání na jednotlivé dny v říjnu 2024 v angličtině je k dispozici zde.

Jelikož je mi jasné, že anglické názvy můžou být pro někoho obtížné na přelouskání, připravila jsem pro tebe překlady jednotlivých témat rovnou v češtině, aby to pro tebe letos bylo co nejpříjemnější, tak se vesele mrkni. 🤗

Překlad do češtiny:

U některých slov uvádím rovnou více významů daného slova, ať se ti dobře brainstormuje.

  1. Backpack = batoh, trampovat
  2. Discover = objevit, najít, vypátrat, odkrýt, zpozorovat, dopátrat se 
  3. Boots = boty, vysoké boty
  4. Exotic = exotický
  5. Binoculars = dalekohled, triedr
  6. Trek = trek, cestování, túra, jet
  7. Passport = pas, cestovní pas
  8. Hike = trampovat, pěstovat pěší turistiku, túra, zvýšení
  9. Sun = slunce, slunit se, opalovat se
  10. Nomadic = kočovný, nomádský
  11. Snacks = malé občerstvení, svačinka
  12. Remote = vzdálený, dálkový, odlehlý, nepřístupný, malý, zapadlý
  13. Horizon = horizont, obzor
  14. Roam = toulat se, potulovat se, těkat
  15. Guidebook = tištěný průvodce
  16. Grungy = výstřední
  17. Journal = časopis, deník, periodikum
  18. Drive = řídit, jet, hnát, zahnat, mířit, nutit, prorazit, unášet, zatlačit, vyvrtat, vézt, dovézt, pohon, cesta, jízda, úsilí, náhon, projížďka, pud, kampaň, elán, sklon, výpad, vozovka, podnikavost, akce
  19. Ridge = hřbet, hřeben, páteř, brázdit, svraštit
  20. Uncharted = nezmapovaný
  21. Rhinoceros = nosorožec
  22. Camp = tábor, kemp, tábořiště, ležení, tábořit, stanovat, kempovat, afektovaný, teatrální, přemrštěný
  23. Rust = rez, plíseň, sněť, rezivět
  24. Expedition = expedice
  25. Scarecrow = strašák do zelí, hastroš
  26. Camera = fotoaparát, kamera
  27. Road = silnice, cesta, třída, kotviště
  28. Jumbo = obrovský, mamutí, slon, kolos
  29. Navigator = navigátor, mořeplavec
  30. Violin = housle
  31. Landmark = mezník, orientační bod

Těšíš se, že se konečně letos přidáš? Už máš nápady, jak výzvu ztvárníš?

Zapoj se do výzvy, nehledě na to, jaký den výzvy začínáš. Ukaž světu, jaký talent nebo odhodlání v tobě dřímá. 🙂 Pokochej se ostatními tvůrci zapojenými do výzvy a zkus nakreslit některé téma, tak jak ho vnímáš ty. Těším se na tvé výtvory. A pokud chceš, budu ráda, když svá dílka nasdílíš i s hashtagem #ilustrujemesezuzou. ☺️

Přinesl ti článek zajímavé informace? Máš na mě dodatečné otázky? Nebo se chceš podělit o další informace k článku?

Napiš mi směle do komentářů tvé postřehy, otázky, doplňující informace i náměty na témata, jaká tě zajímají příště. Ráda ti odpovím, přečtu si tvůj názor, přichystám článek nebo zjistím dodatečné informace.

To je pro dnešek všechno.

Přeji ti, ať se ti hezky tvoří a děkuji za přečtení.

Zuza Ro
description
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *